Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A projectile is thrown from a point O on the ground at an angle 45o from the vertical and with a speed 52m/s. The projectile at the highest point of its trajectory splits into two equal parts. One part falls vertically down the ground, 0.5 s after the splitting. The other part, t seconds after the splitting, falls to the ground at a distance x meters from the point O. The acceleration due to gravity g =10 m/s2.The value of t is _______The value of x is _______

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is [OBJECT OBJECT], [OBJECT OBJECT].

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

→from O to H time of ascent =Uyg=510=0.5sec→at highest point mvx=m2vx1vx1=10 m/s→ one part A of mass m/2 is falling vertically down in 0.5 sec⇒ part B is not having vertical component of velocity, it is falling freely in gravity⇒t=0.5secOQ=OP+PQ=5×0.5+10×0.5=7.5m→from O to H time of ascent =Uyg=510=0.5sec→at highest point mvx=m2vx1vx1=10 m/s→ one part A of mass m/2 is falling vertically down in 0.5 sec⇒ part B is not having vertical component of velocity, it is falling freely in gravity⇒t=0.5secOQ=OP+PQ=5×0.5+10×0.5=7.5m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A projectile is thrown from a point O on the ground at an angle 45o from the vertical and with a speed 52m/s. The projectile at the highest point of its trajectory splits into two equal parts. One part falls vertically down the ground, 0.5 s after the splitting. The other part, t seconds after the splitting, falls to the ground at a distance x meters from the point O. The acceleration due to gravity g =10 m/s2.The value of t is _______The value of x is _______