A projectile thrown from a tower of height of 9.8 m with horizontal velocity of 2m. The projectile will fall, from the foot of tower at a distance g=9.8m/sec2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 m
b
2 m
c
3 m
d
2m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
given initial velocity horizontally=ux=2m/s; height of tower=h=9.8m/s ;g=9.8m/s2 we know, Range=R=Ux2hg ⇒R=22×9.89.8 R=2m=projectile falling at a distance from foot of tower