A projectile is thrown horizontally with a speed of 20ms−1from certain height. If g is 10ms−2,then the speed of the projectile after 5 second will be nearly
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5ms−1
b
5ms−1
c
54ms−1
d
500ms−1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Even after 5 second, the horizontal velocity Vxwill be 20ms−1. The vertical velocity Vy is given by Vy=0+10×5=50ms−1 Now, V=Vx2+Vy2=202+502=54ms−1