A projectile is thrown in the upward direction making an angle of 60° with the horizontal direction with a velocity of 150 ms-1. Then the time after which its inclination with the horizontal is 45° is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15(3−1)s
b
15(3+1)s
c
7.5(3−1)s
d
7.5(3+1)s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At the two points of the trajectory during projectile motion, the horizontal component of the velocity is same. Then150×12=v×12 or v=1502 ms-1 Initially: uy=usin60°=15032 ms-1 Finally: vy=vsin45°=1502×12=1502 ms-1 But vy=uyy+ayt or 1502=15032-10t∣ 10t=1502(3-1) or t=7.5(3-1)