A projectile is thrown with the point of projection as origin. In t seconds the vertical height covered by it is y=8t−5t2and the horizontal distance covered is x=6t−2t3. The velocity with which the body is projected is___
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6 /s
b
8 m/s
c
10 m/s
d
12 m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At time t = 0vx=dxdt=6−6t2=6m/svy=8−10t=8m/s∴v=vx2+vy2=36+64=10m/s