A proton accelerated by a potential difference 500 kV moves though a transverse magnetic field of 0.51 T as shown in figure. The angle θ through which the proton deviates from the initial direction of its motion, is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
150
b
300
c
450
d
600
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to following figure, sin θ= drAlso, r= 2mKqB = 1B 2mVq∴ sin θ=Bd q2mV=0.51 × 0.1 1.6 × 10−192 × 1.67 × 10−27 × 500 × 103=12 ⇒ θ= 300
A proton accelerated by a potential difference 500 kV moves though a transverse magnetic field of 0.51 T as shown in figure. The angle θ through which the proton deviates from the initial direction of its motion, is