A proton in a cyclotron changes its velocity from 30km/sec north to 40km/sec east in 20sec. What is the magnitude of average acceleration during this time?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.5 KM/S.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given V1=30 km/S V2=40 km/S∴ Change in velocity =V2¯−V1¯ =V22+V12−2V1V2cosθ( ∴When direction changes from north to east, θ=90o ) =V22+V12+0=402+302=1600+900=2500=50km/s∴ Average acceleration a=V2¯−V1¯t =5020=2.5 km/s