Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A proton of mass 1.67 x 10-27 kg and charge 1.67 x 10-19 Cs projected with a speed of 2×106 ms-1 at an angle of 600 to the X-axis. If a uniform magnetic field of 0.10 T is applied along Y-axis, the path of proton is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

a circle of radius 0.2 m and time period π×10-7 s

b

a circle of radius 0.1 m and time period 2π×10-7 s

c

a helix of radius 0.1 m and time period 2π×10-7 s

d

a helix of radius 0.2 m and time period 4π×10-7 s

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Since the proton is entering the magnetic field at some angle other than 90o, its path is helix.Corresponding velocity of the proton along X-axis,vx=vcos60°=2×106×12=106 ms-1Due to velocity component vx, the radius of the helix is described and is given by the relationr=mvxqB=1.6×10-27×1061.6×10-19×0.10=0.1 m Now, T=2πrvx=2π×0.1106=2π×10-7 s
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A proton of mass 1.67 x 10-27 kg and charge 1.67 x 10-19 Cs projected with a speed of 2×106 ms-1 at an angle of 600 to the X-axis. If a uniform magnetic field of 0.10 T is applied along Y-axis, the path of proton is