Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A proton is projected with kinetic energy 80 Mev in a uniform magnetic field making an angle of  300 with the field and pitch of its trajectory is found to be 1m. What will be the pitch of an α-particle if it is projected with same kinetic energy in the same magnetic field making an angle of  60o with the field?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

32m

b

23m

c

3m

d

13m

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

12mv2=k⇒v=2km    Also, p=vcosθ×T∴p=2kmcosθ×2πmQB=2π2kB×m.cosθQ⇒p∞m.cosθQ∴pαpp=mαmp.QαQp.cos60ocos30o=4.12.1/23/2=13⇒pα=13m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring