Proton with kinetic energy of 1 MeV moves from south to north. It gets an acceleration of 1012m/s2 by an applied magnetic field (west to east). The value of magnetic field: (Rest mass of proton is 1.6×10−27kg)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.71mT
b
0.071mT
c
71mT
d
7.1mT
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
∵K.E of proton=12mV2 ⇒1×106×1.6×10−19=12×1.6×10−27×V2⇒V=2×107 m/s∴ Magnetic Force accelerates the proton ∴BqV= ma ⇒B=maqV ⇒B=1.6×10−27×10121.6×10−19×2×107 =0.71×10−3TSo, B = 0.71mT