R = (65 ± 1) Ω, l = (5±0.1) mm and d = (10 ± 0.5) mm. Find error in calculation of resistivity.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
21%
b
13%
c
16%
d
41%
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, R = 65 Ω, ∆R = I Ω, l = 5 x 10-3 m, ∆l = 0.1 X 10-3 m, d = 10 x 10-3 m and ∆d = 0.5 x 10-3 m∵ Resistivity, ρ=RAl or ρ=Rπ(d/2)2l=πRd24l∴ Δρρ=ΔRR+2Δdd+Δll⇒ Δρρ=165+20.5×10−310×10−3+0.1×10−35×10−3⇒ Δρρ=0.0153+0.1+0.02⇒Δρρ≈0.1353So, error in calculation of resistivity is 13.5% = 13%.