A radar sends a radio signal of frequency 9 x 109 Hz towards an aircraft approaching the radar. If the reflected wave shows a frequency shift of 3 x 103 Hz, the speed with which the aircraft is approaching the radar, in m/s is (velocity of the radio signal is 3 x 108 m/s
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
150
b
100
c
50
d
25
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let vs, be the velocity of jet, then change in frequency dn is given bydn=n2vsc or 3×103=9×109×2vs3×108 vs=3×103×3×1082×9×109=50m/s