The radiation emitted by a star "A" per second is 10,000 times that of the sun. If the surface temperatures of the sun and the star A are 6000K and 2000K respectively, the ratio of the radii of the star A and the sun is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
300:1
b
600:1
c
900:1
d
1200:1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Pstar = 10000Psun; Tsun = 6000k; Tstar = 2000kWe have