Radiation, with wavelength 6561 A0 falls on a metal surface to produce photoelectrons . The electrons are made to enter a uniform magnetic field of 3×10−4T . If the radius of the largest circular path followed by the electrons is 10 mm, the work function of the metal close to:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.8 eV
b
0.8 eV
c
1.1 eV
d
1.6 eV
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Incident Energy, Ei=12400λin A0=124006561=1.89 eV Radius of Circle, r=mvBe=2mKBe⇒ K=r2B2e22m=10×10−32×3×10−42×1.6×10−1922×9.1×10−31J×1 eV1.6×10−19J=0.79eV∴Work function =Ei−K=1.1 eV