The radii of curvature of the two surfaces of a lens are 20 cm and 30 cm and the refractive index of the material of the lens is 1.5. If the lens is concave -convex , then the focal length of the lens is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
24 cm
b
10 cm
c
15 cm
d
120 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1f=μ−11R1−1R21f=1.5−1120−1301f=0.530−20600 or1f=12×10600=1120 orf=120 cm