A radioactive sample undergoes decay as per the following graph. At time t=0, the number of undecayed nuclei is N0 . Calculate the number of nuclei left after 10s. given loge(2)=0.693
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
N0/e2
b
N0/e10
c
N0/e4
d
N0/e6.93
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
t=0,N=N0t=6.93,N=N0/4N0/4is the sample left after two half-lives∴2t1/2=6.93⇒2×0.693λ=6.93⇒λ=0.2sec−1⇒t=10sec∴N=N0e−λt=N0e−0.2×10=N0e2
A radioactive sample undergoes decay as per the following graph. At time t=0, the number of undecayed nuclei is N0 . Calculate the number of nuclei left after 10s. given loge(2)=0.693