A radioactive source in the form of a metal sphere of radius 10−2 m emits beta particles (electrons) at the rate of 5×1010 particles per second. The source is electrically insulated. How long will it take (in μs) for its potential to be raised by 2V assuming that 40% of the emitted beta particles escape from the source.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 694.44.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Beta particles (i.e., electrons) escaped in t seconds. η=40100×5×1010t=2×1010tTherefore, the deficiency of electrons from a conductor results in positive charge. As 40% beta particles escape from the source, positive charge gained by source (metal sphere), q=ne=2×1010t×1.6×10−19C=3.2×10−9 t CDue to this charge, the potential acquired by sphere is V=14πε0qRSubstituting given values, we get2=9.0×109×3.2×10−9t10−2 or t=11440s≃694.44 μs
A radioactive source in the form of a metal sphere of radius 10−2 m emits beta particles (electrons) at the rate of 5×1010 particles per second. The source is electrically insulated. How long will it take (in μs) for its potential to be raised by 2V assuming that 40% of the emitted beta particles escape from the source.