The radius of curvature of a thin plano-convex lens is 10cm (of curved surface) and the refractive index is 1.5. If the plane surface is silvered, then it behaves like a concave mirror of focal length (in cm )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 20.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The silvered plano convex lens behaves as a concave mirror; whose focal length is given by 1 F=2f1+1fm If plane surface is silvered ,fm=R22=∞2=∞1f1=(μ−1)(1R1−1R2)=(μ−1)(1R−1∞)=μ−1R ∴1 F=2(μ−1)R+1∞=2(μ−1)R⇒F=R2(μ−1) Here R=20 cm,μ=1.5∴F=202(1.5−1)=20 cm
The radius of curvature of a thin plano-convex lens is 10cm (of curved surface) and the refractive index is 1.5. If the plane surface is silvered, then it behaves like a concave mirror of focal length (in cm )