The radius of the earth is R. For a satellite to appear stationary, it must be placed in orbit around the earth at a height of about (given R = 6380 km) nR above the surface of earth.Then the value of n is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For a geostationary satellite, h = 35870 km.∴ hR=358706380=5.6