The radius of a sphere is 1.41 cm. Its volume to an appropriate number of significant figures is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
11.73 cm3
b
11.736 cm3
c
11.7 cm3
d
117 cm3
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Radius of the sphere, r = 1.41 cm(3 significant figures)Volume of the sphere, V = 43πr3 = 43 ×3.14×1.143 = 11.736 cm3Rounded off up to 3 signifiant figures = 11.7 cm3