A raft of mass 30 kg and length 5m is floating on water. A man of mass 60 kg is standing on the raft at one end. If the man starts walking towards the other end of the raft with a velocity of 2 m/s relative to the raft, what will be the velocity of the man relative to the shore? There is no friction between the raft and water.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
32m/s
b
34m/s
c
23m/s
d
13m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If V be the velocity of the raft relative to the shore, then conserving momentum.60×2−V+30×−V=0⇒V=43m/s ∴Velocity of the man relative to the shore 2−43m/s=23m/s