A raft of wood of density 600 kgm−3 and mass 120 kg floats in water. How much weight can be put on the raft to make it just sink?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
200 kg
b
120 kg
c
80 kg
d
40 kg
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Volume of raft =120600=15m3 Fraction of volume inside water isρwoodρwater=Relative density = 6001000=35So, fraction of volume outside water is(1−35)=25⇒ volume outside water isVout=25×15=225m3When the body just sinks, the additional upthrust isU=225×103×gIf the weight put on the raft is m thenmg=225×103×10⇒ m=80 kgII method: fraction of raft=120600=15 Buoyant force=viρlg=15×1000 kgf=200kgf For floatation, weight =upthrust 120+M=200 M=80kg