Rain clouds can be as high as 1 km above the ground. If a rain drop falls freely under gravity from that height then what will be its speed in kmh−1 on striking the ground? (Take g=10ms−2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
510
b
610
c
710
d
910
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, u=0,g=10ms−2,h= 1 km = 1000 mAs v2−u2=2gh∴v2=2ghor v=2gh=2×10×1000 =1002ms−1=1002×185kmh−1=3602kmh−1≈510kmh−1