The rate of flow of water through the tube shown is 1000 cm3/s. The area of cross-section at point A and B are 10 cm2 and 4 cm2. The difference in mercury level (h) in the tube is ______cm. g=10m/s2, ρHg=13600kg/m3, ρH2O=103kg/m3
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.93.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Applying equation of continuity A1v1=A2v2=QAs Q=1000cm3/s,A1=10cm2,A2=4cm2vA=100cm/s,vB=250cm/sApplying Bernoulli's theorem at A and B.PA+12ρvA2=PB+12ρvB2 (both points are at the same level)∴ PA−PB=12ρvB2−vA2PA−PB can also be approximately written as hρHgg∴ hρHgg=12ρH2OvB2−vA2⇒ h(13600)10=121000(2.50)2−(1.00)2⇒h≃1.93cm