The ratio of electrostatic and gravitational forces acting between electron and proton separated by a distance 5×10−11 m, will be (Charge on electron = 1.6×10−19C, mass of electron = 9.1×10−31kg, mass of proton = 1.6×10−27kg, G=6.7×10−11Nm2/kg2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.36×1039
b
2.36×1040
c
2.34×1041
d
2.34×1042
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Gravitational force FG=Gmempr2FG=6.7×10−11×9.1×10−31×1.6×10−275×10−112=3.9×10−47NElectrostatic force Fe=14πε0e2r2Fe=9×109×1.6×10−19×1.6×10−195×10−112=9.22×10−8NSo, FeFG=9.22×10−83.9×10−47=2.36×1039