Ratio of primary to secondary windings in a step up transformer is 1 : 20. The transformer supplies a current of 2.5 A to a load. If the primary voltage is 220 volt, what is the primary current ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Secondary voltage Vs=Vp x NsNp=220 x 20 volt=4400 voltPower supplied by the transformer to the load =4400 x 2.5 W=11 kWAssuming 100% efficiency of the transformer, primary current Ip=11 x 103220A=50 A