The ratio of turns in primary to that in secondary for a transformer is 5 : 1 and power delivered by it is 500 W. What is the current in primary coil if a current of 12.5 A is flowing in the secondary coil?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
62.5 A
b
2.5 A
c
6 A
d
0.4 A
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The transformer in question is ideal and hence it has no power losses. This gives usPin =Pout ⇒V1I1=V2I2 … (i) Given that Pout =500W and I2 = 12.5 A.But, Pout = V2I2⇒V2=P2I2=50012.5=40VAlso, given N1N2=51 (Turns ratio) For an ideal transformer, N1N2=V1V2⇒V1V2=51V140=51 ∵V2=40V⇒V1=200VForm (i), we have⇒V1I1=V2I2⇒I1=V2I2V1=40(12.5)200=2.5A