A ray of light enters a rectangular glass slab of refractive index 3 at an angle of incidence 60°. It travels a distance of 5 cm inside the slab and emerges out of the slab. The perpendicular distance between the incident and the emergent rays is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
53 cm
b
52 cm
c
53/2 cm
d
5 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
sin 60°sin r1=3 or sin r1=sin 60°3 or sin r1 =32×13=12 Now, sin (i1-r1) =d5 or d = 5 sin (i1-rr) or d = 5 sin (60°-30°) = 5 sin 30° = 52cm
A ray of light enters a rectangular glass slab of refractive index 3 at an angle of incidence 60°. It travels a distance of 5 cm inside the slab and emerges out of the slab. The perpendicular distance between the incident and the emergent rays is