A ray of light enters a rectangular glass slab of refractive index 3 at an angle of incidence 600 . It travels a distance of 5cm inside the slab and emerges out of the slab. The perpendicular distance between the incident and the emergent rays is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
53cm
b
52cm
c
53/2cm
d
5 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
sin600sinr1=3 Or sinr1=sin6003Or sinr1=32×13=12Or r1=300Now, sini1−r1=d5Or d=5sini1−r1Or d=5sin600−300=5sin300=52