A ray of light falls on a plane mirror. When the mirror is turned about an axis at right angles to the plane of the mirror by 20° , the angle between incident ray and new reflected ray is 45° . The angle between the incident ray and original reflected ray is (3 + x) or (83 + x) ° . The value of x is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2i−2θ=45° 2i=45+402i=85Angle between incident ray and original reflected ray = 85°2i+40=452i=5°Answer = 5° or 85°