A ray of light is incident at an angle of 60o on a 3 cm thick plate (μ=3) . The shift in the path of the ray as it emerges out from the plate is (in cm)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
1.2
c
0.5
d
1.8
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
μ=sin isin r, 3=sin 60sin r, r=30o x=t sin i-rcos r, x=t sin 60-30cos 30 =3 x 1232=1 cm