A ray of light is incident upon a parallel sided transparent slab of thickness 9 cm at an angle of incidence 600 . If the angle of refraction is 300 , the lateral displacement of the light ray is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 cm
b
33 cm
c
3 cm
d
23 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
latreal shift x = t sini-rcos r here t= 9 cm, i=600 and r=300