The rear side of a truck is open and a box of mass 20 kg is placed on the truck 4 m away from the open end. μ=0.15 and g = 10 m/s2. The truck starts from rest with an acceleration of 2 m/s2 on a straight road. The box will fall off the truck when it is at a distance from the starting point equal to x meter. Find value of x.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 16.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Maximum acceleration of the box can be μg or 1.5m/s2, while acceleration of truck is 2m/s2. Therefore relative acceleration of the box will be ar=0.5m/s2 (backward) . It will fall off the truck in a time.t=2lar s=12at2=2×40.5=4sDisplacement of truck upto this instant is,sr=12art2=12×2×(4)2=16m
The rear side of a truck is open and a box of mass 20 kg is placed on the truck 4 m away from the open end. μ=0.15 and g = 10 m/s2. The truck starts from rest with an acceleration of 2 m/s2 on a straight road. The box will fall off the truck when it is at a distance from the starting point equal to x meter. Find value of x.