A rectangular block of dimensions 6m × 4m × 2m and of density 1.5 gm/c.c is lying on horizontal ground with the face of largest area in contact with the ground. The work done in arranging it with its smallest area in contact with the ground is, (g=10ms-2) .
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2880 kJ
b
1440 kJ
c
3800 kJ
d
720 kJ
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m = mass of block = (6 x 4 x 2) x 1.5 x 103 kg⇒ m = 72000 kg .: W = mg.Δh = 72 x 103 x 10 x (3-1) J = 1440 KJ.