A rectangular container having length of 0.5 m, breadth of 0.3 m and height of 0.4 m is containing water to a depth of 30 cm. A wooden block of mass 2 kg is gently released on the surface of water and it floats in water. Then hydrostatic pressure on the bottom of the container is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.133 KNm2
b
4.124 KNm2
c
8.625 KNm2
d
5.15 KNm2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total force exerted on the bottom of the container is given by F = Weight of water + Weight of block=0.5×0.3×0.3×103×10+2×10 N=470 N∴ Hydrostatic pressure at the bottom of the container =4700.5×0.3Nm2=3.133 KNm2