A rectangular film of liquid is extended from 4 cm×2 cm to 5 cm×4 cm. If the work done is 3×10-4 J the value of the surface tension of the liquid is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.250 N m-1
b
0.125 N m-1
c
0.2 N m-1
d
8 N m-1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done = Surface tension of film × Change in area of the film or, W=T×ΔA Here, A1=4 cm×2 cm=8 cm2A2=5 cm×4 cm=20 cm2ΔA=2A2-A1=24 cm2=24×10-4 m2W=3×10-4 J,T=?∴ T=WΔA=3×10-424×10-4=18=0.125 N m-1