A rectangular gate 3×1m2 stands vertical with water on one side of it hinged at middle. The force F required to be applied at the bottom to keep the gate in equilibrium is K×103N . ρwater=1×103 kg/m3 and g=10 m/s2 . Find K
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0005.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The equivalent thrust force isFth=12ρgH2=1.5×104NAnd it acts at a distance of 13m from bottom as shown in figure.Taking torque about hinge to be zero gives F=0.5×104N