A rectangular loop of sides 8 cm and 2 cm having resistance of 1.6 Ω is placed in a magnetic field of 0.3 T directed normal to the loop. The magnetic field is gradually reduced at the rate of 0.02 T/s. How much power is dissipated by the loop as heat ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.6 x 10-4 W
b
3.2 x 10-8 W
c
6.4 x 10-10 W
d
12.8 x 10-8 W
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that induced e.m.f. (e) is equal to the product of rate of change of magnetic field and area. Hencee=(0⋅02)×8×2×10−4=3⋅2×10−5V Now i=eR=3⋅2×10−51⋅6=2⋅0×10−5amp ∴power loss =i2R=2⋅0×10−52×1⋅6 =6⋅4×10−10W