A rectangular loop with a sliding connector of length l=1.0 m is situated in a uniform magnetic field B = 2 T perpendicular to the plane of loop. Resistance of connector is r = 2 Ω. Two resistances of 6 Ω and 3 Ω are connected as shown in figure. The external force required to keep the connector moving with a constant velocity v = 2 m/s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Motional emf This acts as a cell of emf E = 4 V and internal resistance r = 2Ω .This simple circuit can be drawn as followsCurrent through the connector magnetic force on connector (Towards left)Hence, the external force should be 2 N towards right.