A rectangular loop with a sliding connector of length l =1.0 m is situated in a uniform magnetic field B = 2T perpendicular to the plane of loop. Resistance of connector is r=2 Ω. Two resistance of 6 Ω and 3 Ω are connected as shown in figure. The external force required to keep the connector moving with a constant velocity v = 2 m/s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6N
b
4N
c
2N
d
1N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Motional emfε=Bvl ⇒ε=2×2×1=4VThis acts as a cell of emf ε = 4V and internal resistance r = 2Ω.This simple circuit can be drawn as followsCurrent through the connector i=42+2=1A∴Magnetic force on connectorFm=Bil=2×1×1=2N(Towards left)
A rectangular loop with a sliding connector of length l =1.0 m is situated in a uniform magnetic field B = 2T perpendicular to the plane of loop. Resistance of connector is r=2 Ω. Two resistance of 6 Ω and 3 Ω are connected as shown in figure. The external force required to keep the connector moving with a constant velocity v = 2 m/s is