Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A rectangular loop with a sliding connector of length l = 1.0 m is situated in a uniform magnetic field B = 2T perpendicular to the plane of loop. Resistance of connector is r = 2Ω. Two resistance of 6Ω and 3Ω are connected as shown in figure. The external force required to keep the connector moving with a constant velocity v = 2m/s is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6 N

b

4 N

c

2 N

d

1 N

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Motional emf  e=Bvl⇒e=2×2×1=4 VThis acts as a cell of emf E = 4 V and internal resistance r=2Ω .This simple circuit can be drawn as follows Current through the connector  i=42+2=1 A∴magnetic force on connector Fm=Bil=2×1×1=2 N  (Towards left)     A force of 2N has to be applied towards right.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring