Refractive index of the material of a sphere of radius 10 cm is 23. A point source of light P is placed just inside the surface of the sphere. Then area of the surface of the sphere through which light energy can pass into surrounding air, is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
200 π cm2
b
100 π cm2
c
50 π cm2
d
60 π cm2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From the ray diagram, ∠PAC=∠PBC=θC=sin−1123=60o∴ ∠ACB=4θC=240o=4π3Therefore area of surface through area of surface through which rays of light can pass into surrounding area = Area AQB Solid angle ACB=ϕ=2π1−cos4θC2⇒ϕ=2π1−cos2×π3=2π1+12=3π radian∴ Area AQB=3π×R2=2π×102cm2=200π cm2