Refractive index of a transparent material for violet light is 1.585 and that for red light is 1.485. A thin prism is made of this material and a ray of white light is incident on one refracting surface of this prism at near normal incidence. Then ratio of angle of dispersion to the mean angle of deviation is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.187
b
0.235
c
0.452
d
0.325
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
θ=Angle of dispersion =μV−μRA=0.1AMean refractive index=μV+μR2=1.535∴ δ=Mean angle of deviation =μY-1A=0.535A∴ θδ=0.1 A0.535 A=0.187