A refrigerator transfer 180 joule of energy in one second from temperature - 3oC to 27oC. Calculate the average power consumed, assuming no energy losses in the process.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
18 W
b
54 W
c
20 W
d
120 W
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, T1=27+273=300 K and T2=-3+273=270 K As Q1Q2=T1T2⇒Q1=T1T2×Q2=300270180=200 WTherefore,average power consumed =Q1-Q2=200W-180W=20 W
A refrigerator transfer 180 joule of energy in one second from temperature - 3oC to 27oC. Calculate the average power consumed, assuming no energy losses in the process.