A refrigerator works between 40C and 300C. It is required to remove 600 calories of heat every second in order to keep the temperature of the refrigerated space constant. The power required is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.365 W
b
23.65 W
c
236.5 W
d
2365 W
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
β = Q2W = T2T1-T2(where Q2 is heat removed)⇒600×4.2W = 277303-277⇒ W = 236.5 joule⇒ Power = Wt = 236.5 joule1 sec= 236.5 W
A refrigerator works between 40C and 300C. It is required to remove 600 calories of heat every second in order to keep the temperature of the refrigerated space constant. The power required is