A refrigerator works between40C and 300C. It is required to remove 600 calories of heat every second in order to keep the temperature of the refrigerated space constant. The power required is (Take 1 cal = 4.2 Joules)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
236.5 W
b
2365 W
c
2.365 W
d
23.65 W
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, T2=4°C=277 K, T1=30°C=303 KQ2=600 cal per second Coefficient of performance, α=T2T1-T2=277303-277=27726. Also, α=Q2W∴ Work to be done per second = power required =W=Q2α=26277×600 cal per second =26277×600×4.2 J per second =236.5 W