The relative density of a material of a body is found by weighing it first in air and then in water. If the weight of the body in air is W1=8.00±0.05N and the weight in water is W2=6.00±0.05N, then the relative density ρr=W1/W1−W2with the maximum permissible error is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.00±0.62%
b
4.00±0.82%
c
4.00±3.2%
d
4.00±5.62%
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Relative density ρr=W1W1−W2=8.008.00−6.00=4.00Δρrρr×100=ΔW1W1×100+ΔW1−W2W1−W2×100 =0.058.00×100+0.05+0.052×100=5.62%∴ ρr=4.00±5.62%