The relative density of a substance may be found by weighing it first in air and then in water. If its weight in air is 6±0.06N and weight in water is 3±0.04N, then the relative density along with permissible error will be given as
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2±4.3%
b
2±11%
c
2±4%
d
6±4%
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If R be the relative density, then R=WairWair - Water=6±0.063±0.1=61±0.0131±0.033⇒R=21±0.011±0.033−1=21±0.011∓0.033=21±0.043∴ R=2 and ΔR=2×0.043⇒ΔRR=0.043∴ R=2±4.3%