A research satellite of mass 200 kg circles the earth in an orbit radius 3RE2, where RE is the radius of the earth. Assuming the gravitational pull on a mass of 1 kg on the earth's surface to be 10 N, the pull on the satellite will be :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
890 N
b
889 N
c
885 N
d
892 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
F=GME×1RE2 .....(1)Force between earth and mass 1 kg.Force between earth and satellite isF′=GME×20032RE2F′F=8w9⇒F′=8w9F=8W9×10N=889N
A research satellite of mass 200 kg circles the earth in an orbit radius 3RE2, where RE is the radius of the earth. Assuming the gravitational pull on a mass of 1 kg on the earth's surface to be 10 N, the pull on the satellite will be :