The resistance of an ammeter is 13 Ω and its scale is graduated for a current up to 100 A. After an additional shunt has been connected to this ammeter it becomes possible to measure currents up to 7 50 A by this meter. The value of shunt resistance is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 Ω
b
2 Ω
c
0.2 Ω
d
2 kΩ
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let ia be the current flowing through ammeter and i the total current. So, a current i−ia will flow through shunt resistance.Potential difference across ammeter and shunt resistance is the same.⇒ ia × R= i−ia ×Sor S=iaRi−ia …..(i)Given, ia =100 A, i=750 A, R=13 ΩHence, S=100 × 13750 −100 = 2 Ω